על המשמעות

#360 אולי בקר - כיצד אג'נדות הורסות את תכנון הערים שלנו - פרק שני בסדרה

February 28, 2023 תמיר דורטל Season 1 Episode 360
על המשמעות
#360 אולי בקר - כיצד אג'נדות הורסות את תכנון הערים שלנו - פרק שני בסדרה
על המשמעות +
Exclusive access to premium content!
Starting at $10/month Subscribe
Show Notes
תכנון עירוני מודרניסטי – הניסוי הכי גדול בחיי באדם, והוא נכשל וממשיך להיכשל...

הגישה המודרניסטית בתכנון עירוני בא אחרי כריסה של העולם המסורתי (לאחר מלחמת העולם הראשונה) ובא ליצור את התכנון שיתאים ל'אדם החדש'. המחשבה היא על הנדסה ויעילות ואחידות וסדר וחיבה למכונות – ובמיוחד מכונה אחת, הרכב.


ובזה הבניין המסורתי מאבד את ההגדרה המסורתית של 'קדימה' (חזית) ו'אחורה' והופך לאובייקט המודרניסטי שעומד מנותק מהסביבה לבד בתוך מגרש, והרחוב המסורתי מאבד את הקנה מידה לו ואת החזית הרצופה והופכת לשטחים פתוחים לא מוגדרים של אספלט וירוק בין קוביות מודרניסטיות. וגם השימוש המסורתי והמגוון והמעורב מטבל למען סידור 'טהור' ואדוק של אזורים גדולים אחידים של תחומי חיים (רק מגורים, רק קניות, רק עבודה, רק חינוך, וכו').

התכנון המודרניסטי בזה הצליח להרוס את מרקם האנושי המסורתי שהיה קיים מאות ואלפי שנים ומחליף אותו בסביבה חדשה וקרה, מנותקת ומנוכרת, אחידה ואכזרית, ושולט עליה ביד בירוקרטי רמה ונגד הטבע האנושי אם היא תבצבץ. הוא יוצר קיצון ופקקים, רגולציה מחניקה ויוקר דיור. והתוצאות האנושיות של ה'ניסוי בבני אדם' הכי גדול הזה בהיסטוריה, לא איחרו לבוא, ובין שלל תוצאותיו פגיעה חברתית, בריאותית, נפשית, תחבורתית, קניינית, כלכלית ועוד.

וכמה שיותר מעמיקים את הניסוי הכושל הזה נהיה ברור שהוא

לא בר קיימא...

ואיך מזהים תכנון מסורתי אנושי? בהלכתיות. והיא לא בא פשוט עם מדרכה רחבה והצללה, אלא חייבים לתכנן בהתאם לטבע האנושי וליצור סביבה שההליכה בה היא נוחה, בטוחה, מעניינת ועם סיבה. שכחנו איך לעשות זאת, אבל חוזרים עכשיו לעתיד... Support the show

לצפיה ברשימת ההמלצות
לתמיכה ותרומות להפקת הפודקאסט וביצוע מנוי
האזנה נעימה!